Normalne życie po 60

13 kwietnia 2012
Chciałam dziś z Wami porozmawiać na temat zupełnie nie dotyczący mody. Pewnie słyszeliście o przedłużonym wieku emerytalnym do 67 lat. Ciekawa jestem co o tym sądzicie i dlatego przyłączyłam się do kampanii społecznej prowadzonej przez Forum Młodych Lewiatan i  PKPP Lewiatan.


 
Wydłużenie wieku emerytalnego wzbudza wiele emocji, obaw czy niepokoju, zwłaszcza wśród osób, którym obecnie brakuje kilku lat do nabycia prawa do emerytury. Nadejdzie taki dzień, kiedy reforma dotknie również nas. Uważacie, że jest ona konieczna czy raczej nie?
Jest wiele argumentów przemawiających  za wejściem reformy, chociaż by to że coraz więcej czasu poświęcamy edukacji, czy przebywając na emeryturze, a mniej na pracę, przez co odprowadzamy mniej składek na emerytury, które następnie są niższe. Dlatego reforma dotychczasowego systemu wydaje się niezbędna. 
Warto również wspomnieć o spadku liczby osób w wieku produkcyjnym, a co za tym idzie będzie mniej rąk zdolnych do pracy. Stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego ograniczy niedobór pracowników w stale rosnącej gospodarce i zwiększy bezpieczeństwo finansowe Polaków.
Zmiany nie ominą nawet służb mundurowych,  rolników, sędziów, prokuratorów czy duchownych - zgodnie z rządową propozycją kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe.
Model podwyższenia wieku emerytalnego dotyczy nie tylko Polski, a  większości krajów Unii Europejskiej. Czy jednak podążanie za krajami UE jest dobre? Czy chcemy całe nasze życie spędzać na pracy? Wielu osobom zdrowie nie pozwala na pracę po 60-tce, co zrobić w tym przypadku.

Zachęcam do dyskusji, w końcu to ważny temat :)

Zapraszam na facebooka (klik) oraz na twittera (klik)

11 komentarze

 1. I really like you blog!
  Keep posting dear!

  XX

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam mieszane uczucia, bo z jednej strony jestem ogromną przeciwniczką z racji braku miejsc pracy, ale z drugiej strony wolę pracować te dwa lata dłużej niż teraz mieć odciągane takie kwoty podatku, że ledwo będę żyć od 10 do 10..
  Uważam też że brakuje jakiegoś aneksu do tej ustawy, który uwzględni osoby, którym zdrowie już nie pozwoli na dalszą pracę. Rozumiem, że można pójść na wcześniejszą emeryturę, ale jeśli ktoś będzie jej dostawał 2000 na wcześniejszej emeryturze dostanie zaledwie 1000zł co utrudni normalne funkcjonowanie, bądźmy szczerze opłaty, leki wszystko drożeje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przedłużenie wieku em. to jest totalna porażka . ten Dusk podpisuje wszystko co mu się da i się tylko śmieje z Polaków a Polacy mu we wszystko wieżą . Zal. !!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Powszechne tłumaczenie rządu to że nie ma wyjścia i albo zwiększone składki albo przedłużenie wieku emerytalnego. Na to nie pieniędzy nie mają ale na swoje niebotyczne pensje to już pieniądze znajdują. To oczywiście nie pierwsza i nie ostatnia cudna reforma wprowadzana przez polski rząd. Nasze narzekanie nic nie zmieni - są dwa wyjścia: albo pogodzić się z nieudolnością polskiej sceny politycznej i żyć w Polsce tak jak politycy nam na to pozwolą albo wziąć sprawy w swoje ręce, szkolić język i znaleźć w świecie miejsce które zapewni nam lepsze życie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie wyobrażam sobie siebie przechodzącej na emeryturę w wieku 65/67 lat... Albo i więcej bo zanim tyle lat będę miała to mogą to jeszcze wiele razy zmienić. Ale dla mnie to jest temat na baaardzooo długą dyskusję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze znajdą się plusy i minusy, to wszystko zależy od tego jakie człowiek ma do tego podejście i kto podpisuje ustawę/reformę bo swoją opinię na dany temat ludzie często wydają na podstawie stosunku do osoby, która ją podpisuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja powiem tylko tyle - W Niemczech jest wiek emerytalny taki sam jak ma być w Polsce i nikt nie narzeka. Polacy zawsze robią problemy z niczego. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. U've got a strikin' blog, love it! follow u, follow me back :)?
  unknownlooks.blogspot.com
  XXX

  OdpowiedzUsuń
 9. A nie uważacie, że wystarczyłoby wesprzeć młode mamy, dotować je maksymalnie, zaniżać ceny przedszkoli itp., żeby młodzi ludzie chcieli mieć dzieci, żeby zwyczajnie było ich stać na dzieci - to proste. Kraj miałby większą polulację i tym samym za paręnaście lat -więcej ludzi pracujących na nasze emerytury. Tak to dzała w krajach wysokorozwiniętych. Nie kopie sie ludzi, zabierając im wszystko, trzeba troche poświęcić, żeby gospodarka się rozwijała. To samo dotyczy podatków. Jak jest kryzys, powinno sie zaniżyć podatki, żeby rozkręcić gospodarkę, a nie zabierać, zabierać, dowalać, eech...

  OdpowiedzUsuń
 10. @byoleta: standard życia w Niemczech jest inny niż w Polsce

  OdpowiedzUsuń
 11. Moim zdaniem to przedłużanie wieku emerytalnego to jakaś kpina. Rząd na bzdury wydaje miliony, na wszystkie fanaberie, pensyjki, samolociki, gadżety a jakby im to zabrać i skrócić pensję do 5 tysięcy (a to i tak dużo, bo przeciętna rodzina w Polsce musi się utrzymać za mniej!) i skończyć z tymi fanaberiami, trochę ogarnąć administrację i zmniejszyć ilość urzędników, których jest na prawdę dużo i w efekcie niewiele robią... To już dałoby ogromny efekt. A tak to spracowany starszy człowiek, często schorowany zamiast do lekarza będzie chodził do pracy... Starszym ludziom należy się opieka i godne życie, tak samo jak ich równolatkom z choćby Niemiec, którzy ze swojej emerytury mają i na prywatną opiekę i na leki i na to żeby sobie wyjechać gdzieś na wakacje...
  Przepraszam, że się rozpisałam, ale bardzo denerwuje mnie ta sprawa.
  M.

  OdpowiedzUsuń